Team Missouri 2014

Meet the team. 

Take the mobile app survey!

Special Olympics Missouri athletes train year-round for sports competitions. With training and competitions in 21 Olympic-style sports, our athletes push hard and play harder. You can be part of this exciting program, too. Please donate to the training of Team Missouri athletes now and into the future by becoming a Team Missouri donor. You can donate online or by mailing your donation to: Special Olympics Missouri - Team Missouri, 1001 Diamond Ridge, Suite 800, Jefferson City, MO 65109.

Awards Results

Aquatics:

Cody Anderson (St. Joseph): Silver in 200 yard freestyle; bronze in 100 yard individual medley; silver in the 100 yard backstroke
Nathan Baldwin (Kansas City): Fourth in 25 yard backstroke; gold in the 100 free; silver in the 50 free; gold in 4 X 50 freestyle relay
Logan Hulett (Moberly): Bronze in 200 yard freestyle; bronze in the 200 back; bronze in the 100 fly; gold in 4 X 50 freestyle relay
Libby Waddell (St. Louis): Bronze in 100 yard individual medley; bronze in 200 yard freestyle; bronze in the 100 backstroke; gold in 4 X 50 freestyle relay
Jennifer Neihouse (Lee’s Summit): Gold medal in the 25 fly; 8th in the 50 free; gold in 25 breast; gold in 4 X 50 freestyle relay
Kirstin Carlson (Kansas City): 4th in the 100 backstroke; silver in the 1,000 free; silver in the 500 free

Athletics:
Octavio Daniel Topete (Carthage): Silver in 400M run; gold in the running long jump; gold in the mini javelin; 4th in the 4x100 relay
Eric Wright (Camdenton): Gold in 50M run; gold in 100M walk; 4th place in the softball throw; gold in the 50m walk
Shelly Antle (Marionville): Silver medal in the softball throw; bronze in the 100M walk; gold in the 50m walk; gold in the standing long jump
Allen Tobin (Independence): Bronze in the men’s shot put; 4th in the running long jump; 5th in the 100m run; 4th in the 200m run
Jason Coffman (Mexico): 6th place in the men’s shot put; bronze in the running long jump; gold in the 200m run; 4th in the 4x100 relay
Maria Arnett (Noel): 5th in the 200m run, silver in the 100m run; bronze in the running long jump; 4th in the 4x100 relay
Paige Hall (St. Charles): 4th in the 100m run; gold in running long jump; silver in the shot put; 4th in the 4x100 relay
Jane Highland (Columbia): Gold in the 100m run; 7th in the running long jump; bronze in the mini javelin; gold in the shot put

Basketball:
Men’s (Cape Girardeau) -- Patrick Andrews, Lucas Blattel, Daniel Fultz, Landon Hume, Tim Kunz, Alex Kunz, Eric Leslie, Paul Mize, Dalton Myers and Scott Wright:  Fourth place
Women’s (Players from Neosho and Marshall) – Dominique DeChant, LaShayla Gillespie, Kaitlin Nugen, Dakota Perkins, Raquel Raney, Azalea Ray, Makayla Slawter, Samantha Snow and Tabitha Wheeler: Silver medal

Bocce:
Melissa Buss (Festus): Silver in Unified doubles; silver in Unified teams; silver in singles
Matthew Cepeda (Independence): silver in Unified doubles; 4th place in Unified teams; silver in singles 
Morgan Coombe (Kansas City): Gold in Unified doubles; gold in Unified teams; gold in singles 
Pierce Rash (Trenton): 4th place in Unified doubles; 4th place in Unified teams; 4th place in singles 
Lonnie Thornton (West Plains): Bronze in Unified doubles; silver in Unified teams; gold in singles
Rebecca Tincknell (High Ridge): Silver in Unified doubles; gold in Unified teams; 4th place in singles 
Jeanie Byland (Unified Partner) (Columbia): Silver in Unified doubles; silver in Unified teams
Scott Copeland (Unified Partner) (St. Joseph): 4th place in Unified doubles; 4th place in Unified teams 
Mike Lowry (Unified Partner) (Independence): Bronze in Unified doubles; silver in Unified teams 
Courtney Patton (Unified Partner) (Urbana): Silver in Unified doubles; gold in Unified teams 
William Reese (Unified Partner) (Warrenton): Silver in Unified doubles; 4th place in Unified teams 
Linda Tyler (Unified Partner) (Wentzville): Gold in Unified doubles; gold in Unified teams 

Bowling:
Ryan Fant (Urbana): Silver in singles; gold in doubles; 4th place in regulation team
Lindsey Hawkins (Fenton): Bronze in singles; bronze in doubles; bronze in Unified team
Tanya Johnson (Kansas City): Eighth in singles; 4th place in Unified doubles; 4th place in regulation team
Michael Lunceford (Independence): Gold in singles; gold in doubles; 4th place in regulation team
Chris Miller (Cape Girardeau): Gold in singles; silver in Unified doubles; bronze in Unified team
Tiffany Wright (Kansas City): 4th place in singles; bronze in doubles; 4th place in regulation team
CJ O’Neal (Kansas City) (Unified Partner): Silver in Unified doubles; bronze in Unified team
Amanda Geno (Lee’s Summit) (Unified Partner): Silver in Unified doubles; bronze in Unified team

Flag Football (players from Washington, Savannah, St. Joseph) – Simon Caldwell, Gary Crossfield, Cody Curran, Joseph Hochard, Tanner Hrenchir, Jared Niemeyer, Brandon Simmons, Matthew Waelterman and Jason Wilmesherr: 5th place

Golf:
Thomas Cleek (Columbia) – Gold in 18 holes 
Tere'e Trussell (Columbia) – Silver in individual skills
Tina Jones (Rhineland) - 4th place in individual skills
Jocelyn Diehl (St. Louis) (Unified Partner) and Stephanie Littrell (Washington) - participation ribbons in Unified doubles  
Chris Ringot (Savannah) – Silver in 9 holes 
Nick and Jerry McMullen (St. Charles) (Unified Partner) – Silver in Unified doubles 

Powerlifting:
Brianne Chavez (Cape Girardeau): Gold in squat; gold in deadlift; gold in bench press; gold in combination
Dary McIntyre (Cape Girardeau): Gold in squat; bronze in deadlift; fourth in bench press; silver in combination

Tennis: 
Ashley Wurst (Kansas City) (Unified Partner): Gold medal in Unified doubles
Jeremie Ballinger (St. Louis) (Unified Partner): Gold medal in Unified doubles
Brittany Selken (Kansas City): Gold medal in Unified doubles; bronze in singles
Bobby Williams (Kansas City): Gold medal in Unified doubles; bronze in singles

Volleyball (players from Columbia, Jefferson City and Kansas City) – Harry Besleme, Jason Boyd, Jean Buersmeyer, Shaina Galloway, Mark Harris, Matthew Hood, Matthew Montgomery, Arthur Murphy, Dena Muskopf, George Richardson, Kendall Scheidt and Larry Stephens: Bronze

Updated 6/24/2014 at 1:30 p.m.

Photos 

 

Video


Newsletters

2014 USA Games Team Missouri Newsletter -- Post-games Newsletter

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Friday edition

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Thursday edition

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Wednesday edition

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Tuesday edition

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Monday edition!

2014 USA Games Team Missouri newsletter -- Sunday edition

Mobile app survey
Questions that require an answer are marked with  *
   
1 * Where did you use the mobile app?
   
   
2 * On a scale of 1-5 (1 being not helpful at all, 5 being incredibly helpful), how helpful was the mobile app for following the team regardless of where you follow them from?
   
   
3 * How did you hear about the SOMO mobile app?
   
   
4 * What was your favorite part about the app?
   
   
5 * Where was the app lacking? What could we do better next time?
   
   
6 If you used the app online (because you couldn't download it via Apple or Android stores), was it still useful to you to have that option of viewing it online? Why or why not?
   
   
7 * If we had them, would you use an app for any of our state competitions?
   
   
8 If you wouldn't use another SOMO app, why not?
   
     
MoMagic – Special Olympics Missouri
2014 USA Games Team Missouri Newsletter — Post-games wrap-up
Post-games wrap-up newsletter Now that we’ve hopefully all recovered from our trip to New Jersey, SOMO staff would like to formally congratulate and thank all of the athletes, coaches, Unified Partners and family members who made Team Missouri possible over … Continue reading
Tuesday, July 01, 2014 4:07:08 PM

Rachel's Team Missouri Blog
Home Sweet Home
Saturday, June 21, 2014 10:02:00 PM

This feed has 10 articles on 10 pages << < 1 2 3 4 5 > >>
Jocelyn's Team Missouri Blog
Closing Ceremonies Ahead!
Friday, June 20, 2014 2:25:00 PM

This feed has 5 articles on 5 pages << < 1 2 3 4 5 > >>
Jeremie's Team Missouri Blog
The beginning of the end
Thursday, June 19, 2014 11:24:00 PM

Linda's Team Missouri Blog
Here We Come Missouri
Sunday, June 22, 2014 7:23:00 AM

This feed has 1 article on 1 page
Mandi's Team Missouri Blog
Team competition
Friday, June 20, 2014 1:27:00 PM

This feed has 7 articles on 7 pages << < 1 2 3 4 5 > >>

<iframesrc="http://www.specialolympics.org/SharedContent/GamesResults.aspx?GamesID=4710&delegation=SO%20Missouri" width="100%" height="5000" frameborder="0" scrolling="yes">

Quick Links


Athlete's Oath

"Let me win. But if I cannot win, let me be brave in the attempt."  

 

Document Library